HEMEN
ULAŞIN
Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı
Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı

AR-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı

Kosgeb Ar-Ge, inovasyon ve endüstriyel uygulama destek programı kapsamında Kosgeb Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Desteği, Araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) ve yenilik; İşletmelerde yeni ürün ve üretim süreçlerini ortaya çıkarmak için müşterilerin beklentilerine uygun olarak yürütülen sistematik ve yaratıcı çalışmalardır. Firmaların sürekli değişen pazarlarda başarılı bir şekilde faaliyet gösterebilmeleri ve rekabet edebilmeleri için sundukları mal ve hizmetlerin diğer alternatiflere göre tercih edilebilirliğini sağlamaları, mevcut üretim faktörlerini ve ürünlerini yenilemeleri ve iyileştirmeleri gerekmektedir. Çağımızda oluşan teknolojik gelişmeler yenilikçi olmaktan başka seçenek bırakmamakta bu durum işletmelere Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin önemini vurgulamaktadır.

Ar-Ge ve inovasyon, şirketlerin rekabet gücünde, ürün ve süreçlerde ve pazarlarda değişikliklere yol açar. Ülkelerin gelişmiş düzeyleri, işletmelerin küresel düzeyde rekabet edebilmelerine, Ar-Ge ve yenilikçilik faaliyetlerini sürdürebilmelerine bağlıdır. Kogeb ar ge personel desteği yeni ürün ve hizmet arayışları tüm ekonomiye yayılarak işgücünün istihdamı ile paylaşılarak ekonomik büyüme sağlanır. Ülkelerin Ar-Ge ve inovasyona verdiği destek, işletmeleri yeni ürün ve hizmetler aramaya teşvik etmelidir.

Kosgeb destekleri hangi işleri destekliyor

Kosgeb ar ge desteği genel olarak özetlemek gerekirse; Bilgisayarların, kişisel eşyaların ve ev eşyalarının onarımı, Kişisel eşyalar ile ev eşyalarının onarımı, İmalat, İnşaat, Toptan ve perakende ticaret, Ulaştırma ve depolama, Kuru temizleme, Kuaförlük ve güzellik salonlarının faaliyetleri, Bilgi ve iletişim, Mesleki teknik faaliyetler, Destek faaliyetleri, Konaklama ve yiyecek hizmetleri, Deri eşyaların onarımı, Mobilyaların ve ev döşemelerinin onarımı, Saatlerin ve mücevherlerin onarımı gibi ve daha birçok iş kolunu desteklemektedir.

Kosgeb destekleri ne zaman ödenecek

Kosgeb ar ge ve inovasyon desteği ödemeleri Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirilmektedir. Başvuru tarihine göre değişiklik göstererek bu aylar içerisinde arge ve inovasyon desteği kosgeb ödemeleri gerçekleştirilmektedir.

Kosgeb destekleri nasıl alınır

Kosgeb ar ge inovasyon desteği ve yenilikçilik faaliyetlerinin ekonomi açısından artan öneminin bir sonucu olarak, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu faaliyetleri desteklemek için destek programları oluşturulmuştur. Ülkemizdeki KOBİ'leri (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) yeni fikir ve buluşlarla desteklemek, Ar-Ge bilincini artırmak ve kapasitelerini artırmak, Ar-Ge ve yenilikçi faaliyetleri desteklemek ve endüstriyel üretimlerini sağlamak amacıyla Ar-Ge, KOBİ'ler, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destekleme Programı kuruldu. Program kapsamında Ar-Ge ve inovatif faaliyetlerle oluşturulan prototip için yapılan maliyetin %75'i destek kapsamına alındı. Programa başvurmak için yeni kurulmuş veya mevcut bir işletme olmanız farketmez.

KOSGEB Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destekleme Programı; Ar-Ge ve İnovasyon Programı ve Endüstriyel Uygulama Programı, işletmelerin ve girişimcilerin: Yeni mal veya hizmetlerin üretimini, mevcut bir mal veya hizmetlerin geliştirilmesini, yeni maliyet düşürücü tekniklerin ve yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesini destekler. Ar-Ge, İnovasyon programlarından faydalanabilmek için prototip oluşturulması, oluşturulmuş prototipin projelendirilmesi, ardından yapılmış olan maliyetlerin destek kapsamına uyması gerekmektedir. Prototip; mallar, hizmetler ya da süreçler. Destek kapsamı çok geniştir. Programın azami süresi 24 ay olarak belirlenmiş olup, destek tutarlarının üst sınırları mevzuatta detaylı olarak belirtilmiştir.

Kosgeb destekleri ne zaman başlıyor

Kosgeb hibe destekleri ve kosgeb tarım destekleri başvurular için harekete geçilecek son tarih 3 Eylül olarak bilinir. Kosgeb ilk kontrol sürecini 12 Eylül tarihinde gerçekleştirmektedir. Eksik, hata ve karışıklıkların giderilmesi ve düzeltilmesi için tanınmış olan sürenin son tarihi 17 Eylül’dür. Son kontrol süreci için son tarih 24 Eylül tarihidir. Başvuruların işleme alınıp değerlendirilmesi ve sonuçların çıkması en geç 27 Eylül tarihinde biter. Bu sayede kosgeb ar ge desteği alanlar belli olmuş oluyor.

Kosgeb destekleri hangi işleri destekliyor 2021

KOSGEB, ülkemizdeki işletmelerin %99'unu oluşturan KOBİ'lerin her geçen gün büyüyen ekonomide rekabet etmelerini sağlayan yenilikçi faaliyetlerini desteklemek amacıyla kurulmuştur. Sürdürülebilirlik bir işletme için çok önemlidir ve bu yenilikçi yenilikçi faaliyetlerle desteklenmektedir. Üniversitelerde ve teknoloji geliştirme merkezlerinde nitelikli personel ile ileri teknolojiden yararlanmak ve Ar-Ge çalışmalarını ilerletmek her girişimci ve işletmenin en doğal hakkıdır. Tüm Grup Danışmanlık firması olarak, uzman kadromuzla geleceğe yön veren fikirlerinizi projelendirmeden üretmeye kadar tüm aşamalarda yanınızdayız. Ülkemizde AR-GE ve İnovasyon alanına verilen KOSGEB destekleri ve diğer destekler için bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Birçok iş kolunu desteklemekle birlikte yenilik için gerekli destekleri sağlamakta olan Kosgeb, bu politika ile ülkemizdeki girişimcilerin ülkeye olan katkısını artırma yönündedir. Siz de bir girişimci adayıysanız bu desteklerden faydalanabilir, ar ge danışmanlık konusunda profesyonel bir destek arıyorsanız da firmamız Tüm Grup Danışmanlık ile sorunsuz bir şekilde çalışabilirsiniz.

ÇEREZ BİLGİLENDİRMESİ Deneyiminizi geliştirmek için sitemizde çerezleri kullanıyoruz. Detaylı bilgi için K.V.K.K. Aydınlatma Metni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.