HEMEN
ULAŞIN
İleri Girişimci Destek Programı
İleri Girişimci Destek Programı

İleri Girişimci Destek Programı

Girişimci, gelişen sektörleri takip ederek ve ilgili iş fırsatlarını yeni bir ekonomik faaliyete başlamak veya mevcut bir ekonomik faaliyeti büyütmek için kullanarak değer yaratan kişidir. Girişimcinin dahil olduğu Kosgeb girişimcilik destek programı; Farklı kaynakları bir araya getirir, risk ve belirsizlik içeren bir faaliyet başlatır. Bu faaliyetin gerçekleştirilmesi ile ekonomik ve sosyal değer yaratılmalıdır. Girişimcilik yeni işlerin oluşmasına, üretkenliğe ve büyümeye katkı sağlar ve gelişmeyi sağlar. Bu nedenle çoğu hükümet girişimciliği desteklemeye öncelik vermektedir. Türkiye'de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) Kalkınma ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından; Gelir adaletsizliğini azaltmak, istihdam sağlamak, Ar-Ge faaliyetlerini desteklemek, girişimcilik bilincini oluşturmak ve yaygınlaştırmak amacıyla Girişimci Destek Programı kurulmuştur.

Kosgeb destekleri hangi işleri destekliyor

KOSGEB İleri Girişimcilik Desteği kapsamında girişimcilerin şirket kurmaktan faaliyete geçmeye kadar gerçekleştirdikleri birçok faaliyet bulunmaktadır. Alınan hizmetler sonucunda faturalandırılan ve ödeme ile belgelendirilen maliyetler, iş planının onaylanması durumunda girişimciye destek oranı kadar geri ödenir. Girişimcilik Desteği üst limiti 30.000 TL olup geri ödemesizdir. Ayrıca 70.000 TL Geri Ödemeli Sabit Yatırım Desteği mevcuttur. Destek oranı girişimcinin bulunduğu bölgeye göre değişmektedir. 1 gelişim düzeyine göre sınıflandırılır. 2. Kadın girişimciler ve engelli girişimciler için bölgesel destek oranı %60 ve %80'dir. 3., 4. ve 5. Bölgelerde kadın girişimciler ve engelli girişimciler için bu oran %70'e, %90'a çıkmaktadır.

Kosgeb destekleri hangi işleri destekliyor sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. Ya da kosgeb tarım destekleri hakkında çokça merak edilen soru oluyor. Kosgeb hibe destekleri, genel olarak imalat, inşaat, toptan ve perakende ticaret, ulaştırma ve depolama, bilgi ve iletişim, mesleki teknik faaliyetler, destek faaliyetleri, konaklama ve yiyecek hizmetleri, bilgisayar, deri eşyaların onarımı, kişisel eşya ile ev eşyalarının onarımı, saat ve mücevherlerin onarımı, mobilya ve ev döşemelerinin onarımı,  kuru temizleme, kuaförlük ve güzellik salonlarının faaliyetleri gibi iş kollarını desteklemektedir. Bu iş kolları ile ilgili gerekli şartları sağlamanız ve eksiksiz belgelerinizle birlikte başvurularınızı yapmanız durumunda onay alarak bu desteklerden faydalanabilirsiniz. İleri girişimcilik eğitimi kosgeb için ayrıca bir danışmanlık firmasıyla çalışarak bütün süreci kolay bir hale getirebilir ve desteklere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kosgeb destekleri ne zaman ödenecek

Kosgeb destekleri, başvurunun değerlendirilip onay almasının ardından belirli tarihlerde yapılmaktadır. 3 – 21 Mayıs döneminde başvuru yapmış ve onay almış kişilerin ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılmaktadır. Diğer işlemler için ödemeler ise Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Kosgeb destekleri nasıl alınır

KOSGEB, Girişimcilik Destek Programı kapsamında, girişimcinin iş planı kavramını bünyesine alarak başarılı bir iş kurmasını sağlamak, etkinliğini ve verimliliğini artırmak için Uygulamalı Kosgeb İleri Girişimcilik Eğitimi vermektedir. Bu eğitim Girişimcilik Desteğine başvuran herkes için zorunlu ve ücretsizdir. Eğitimler KOSGEB internet sitesinde ve hizmet müdürlüklerinde duyurulmaktadır. Girişimcilik desteğine başvurmak için iş fikrinizin projelendirilmesi gerekir. Eğitim kapsamında iş fikrinizi tasarlamak için gerekli bilgilere ve proje mevzuatına da sahip olacaksınız. Eğitim 70 saat sürer ve zorunludur.

Kosgeb destekleri ne zaman başlıyor

Kosgeb destekleri için işletmelerin başvuru yapabileceği son tarih 3 Eylül’dür. Kosgeb ilk kontrol süreci ise 12 Eylül tarihidir. Eksik ve hataların giderilmesi ve düzeltilmesi için tanınan sürenin son tarihi 17 Eylül’dür. Son kontrol sürecinin son tarihi ise 24 Eylül’dür. Başvurular işleme alınarak değerlendirilir ve sonuçlar en geç 27 Eylül tarihinde bildirilmiş olur. Bu sayede Kosgeb destek süreci de başlamış olur.

Kosgeb destekleri hangi işleri destekliyor 2021

Hızla gelişen teknoloji ve büyüyen ekonominin gerektirdiği zorlu koşullarda, devlet teşvikleri yeni iş fikirlerinin, yeni girişimcilerin ve yeni teknolojilerin hayata geçirilmesine katkı sağlıyor. Doğru girişimlerin stratejik hamlelerle hem bireye hem de ekonomiye katkısı tartışılmaz. Tüm Grup Danışmanlık olarak girişimcilere girişimlerini hayata geçirmeleri için doğru stratejiler ve yönlendirmeler yapıyor, iş planının hazırlanmasından işletmenin uygulanmasına kadar onlara rehberlik ediyoruz. Kosgeb Hibe Destekleri 2021 yılındaki güncel imkanlardan yararlanmak ve destek programları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

Kosgeb ileri girişimcilik nace kodları ile ilgili son güncel bilgiler için, kosgeb ileri girişimcilik eğitimi gibi bütün bilgiler için Tüm Grup Danışmanlık ile çalışabilir, süreci gerçekten bilen firmamızdan profesyonel bir şekilde danışmanlık desteği alabilirsiniz. Bu sayede zor ve sıkıcı olan prosedürleri kolay bir şekilde atlatarak en doğru şekilde bu süreci tamamlamış olursunuz.

ÇEREZ BİLGİLENDİRMESİ Deneyiminizi geliştirmek için sitemizde çerezleri kullanıyoruz. Detaylı bilgi için K.V.K.K. Aydınlatma Metni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.