HEMEN
ULAŞIN
Marka Tescili
Marka Tescili

MARKA TESCİLİ

Prensip olarak, bir marka tescili, tescilli ticari markanın kullanımına ilişkin münhasır bir hak vermektedir. Bu, ticari markanın münhasıran sahibi tarafından kullanılabileceği veya ücret karşılığında kullanım için başka bir tarafa lisanslanabileceği anlamına gelir. Tescil, yasal kesinlik sağlar ve bir dava durumunda hak sahibinin konumunu güçlendirir.

MARKA TESCİLİ NEDEN YAPILMALI

Bir markayı kullanmak için tescil ettirmek zorunlu olmasa da marka tescili işletmeye büyük değer katar. Başkaları sizin işletmenize benzer veya özdeş bir markayı benimseyerek kendi mal ve hizmetlerini sizinki gibi yanlış tanıtmaya çalışırsa, bir işletmenin iyi niyeti ve itibarı azalabilir veya zedelenebilir. Bir ticari markayı kaydettirmenin temel avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Marka sahibi, marka tescil edildikten sonra, benzer veya aynı markayı başkasının izni olmadan kullanmasını engelleme hakkına sahiptir.
 • Ürünün gerçek sahibi ve kalitesi hakkında kamuoyunda haklı bir algı oluşturur.
 • Tescilli bir markanın sahibi markaya tecavüz eden kuruluşlardan dava ve tazminat talep edebileceğinden, başkalarının markayı kopyalamasını ve kullanmasını engeller.
 • Ticari marka tescili, başka bir tarafın ticari markanızın kendi ticari markasını ihlal ettiğini iddia etme olasılığını azaltır.
 • Sahibine ® sembolünü kullanma hakkı verir.

Kafa karıştıracak kadar benzer markaları tescil etmeyi reddedeceğinden, benzer veya özdeş bir ticari marka başvurusunda bulunmak isteyen ilgili taraflara gerekli uyarıyı sağlar. Ayrıca, işletmeler sizinkine benzer bir markayı benimsemeyi düşündüklerinde, markanız yerel Ticari Markalar Kaydında görünecektir.

Marka tescili zorunlu mudur?

Markayı ve amblemi nerede kullanmayı düşündüğünüze bağlıdır. Genellikle “ilk başvuru yapan” ülkeler olarak adlandırılan bazı ülkelerde, bir marka üzerinde hak elde etmek için kayıt zorunludur. 

Marka tescilinin avantajları

Ticari marka tescili, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sağlar:

 • Potansiyel ihlalcilere görünür caydırıcı ve yapıcı bir bildirim sağlar (® sembolü veya benzer semboller kullanarak);
 • Potansiyel olarak kafa karıştıracak kadar benzer markaların tescili başvurularına ilişkin kararlarda ticari markanın alıntılanmasına izin verir;
 • Ticari marka sahibinin, ticari markayı kullanması için başka bir tarafa geçerli bir lisans vermesini sağlar
 • Aynı veya benzer bir markayı tescil etmeye veya kullanmaya çalışan üçüncü şahıslara karşı itiraz veya ihlal davalarında önceden bir hakkın varlığının kanıtı olarak hizmet eder.
 • Tescilli bir ticari marka, benzer bir marka için üçüncü bir şahıs tarafından yapılan bir aramada muhtemelen ifşa edilecek ve bu tarafı daha önceki tescilli ticari marka ile olası bir ihtilaf konusunda uyaracaktır.
 • Bazı ülkelerde, marka üzerindeki hakları ihlal edenlere karşı uygulamak için tescil gereklidir.

Ticari marka tescilinin avantajları ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiğinden, bir ticari markanın kullanılmasının veya tescilinin istendiği her ülke ile ilgili olarak nitelikli danışmanlara veya yerel marka yetkililerine danışmanız tavsiye edilir.

Kimler ticari marka tescil ettirebilir?

Genel olarak, kar amacı gütmeyen kuruluşlar da dahil olmak üzere, mallarını veya hizmetlerini tanımlamak için bir ticari markayı kullanan (ve bazı yargı bölgelerinde kullanmayı öneren) herhangi bir kişi, kuruluş veya resmi veya ticari kuruluş bir ticari marka kaydetme hakkına sahiptir.

Ticari marka tescili sınıf bazında alınır ve bir sınıfa dahil olan birden fazla mal veya hizmeti içerebilir. Bazı ülkelerde, bir markanın kullanıldığı veya kullanılması önerilen tüm mal veya hizmetler için tüm sınıfları kapsayan tek bir marka tescili almak mümkündür. Diğer ülkelerde, kapsanması gereken her mal veya hizmet sınıfı için ayrı bir kayıt gereklidir.

Marka tescili ne kadar sürer?

Marka tescili, tescil periyodik olarak yenilendiği sürece süresizdir. Kayıt süreleri yargı yetkisine göre değişir, ancak çoğu yargı bölgesinde kayıtların her 10 yılda bir yenilenmesi gerekir. Bazı yargı bölgeleri, başvuru tarihinden itibaren yasal yenileme süreleri öngörmektedir; diğer yargı bölgeleri kayıt tarihinden itibaren sayılır. Bazı yargı bölgeleri, bir kaydı sürdürmek için yenileme sırasında veya belirli belirli süreler boyunca kullanımın gösterilmesini gerektirir. Böyle bir kullanım olmadan yenilemek mümkün olmayabilir. Buna karşılık, diğer yargı yetkileri, yenileme sırasında gösterilmesi için kullanım gerektirmez.

Danışmalığımız, bireyler tarafından iletişim kurulabilecekleri web sitesi ve ofis aracılığı ile marka tescili konusunda size hizmet vermektedir. Bireylerin ticari marka başvuruları yapmasına (örneğin, bilgi talep eden dilekçeler veya başvurunun bazı yönlerinde değişiklik yapılmasına) konusunda destek sunmaktayız. Ayrıntılarla ilgili web sitelerinde bulunan posta veya telefon yoluyla da ulaşılabilirsiniz.

ÇEREZ BİLGİLENDİRMESİ Deneyiminizi geliştirmek için sitemizde çerezleri kullanıyoruz. Detaylı bilgi için K.V.K.K. Aydınlatma Metni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.